Kronika Szczepu „Kraka”

Jak mówią źródła ustne na Krzemionkach w pobliżu Wzgórza Lasoty w Szkole Podstawowej nr 29 w 1928 roku powstała 5 PgDH im. Zawiszy Czarnego. Dowodem na to jest fakt, że na 20-lecie drużyny w 1948 roku otrzymała ona sztandar.

1928-1965

Początkowo była to drużyna kolejowa i nosiła granatowo-amarantowe chusty. Okres od powstania drużyny do roku 1934 nie jest znany. W 1934 roku z inicjatywy dh. hm Mieczysława Goduli, reaktywowano działalność „PIĄTKI”. Drużynę objęli dh Piotr Mucha i dh Władysław Czernecki ( wg informacji dh Mieczysława Goduli obaj zginęli w czasie działań II Wojny Światowej).

Do dnia 1 września 1939 roku, czyli do wybuchu wojny drużynę prowadzili bracia Rysiowie. Krótko przed wybuchem wojny przy „PIĄTCE” powstały dwie drużyny zuchowe prowadzone przez dh Edwarda Paradzisza. Po zakończeniu wojny drużyna podjęła działalność w 1945 roku. Drużynowym był Tadeusz Zgud. Przy „PIĄTCE” działalność rozpoczęła gromada zuchowa, której drużynowym był dh Berny.

Na dwudziestolecie działalności- 25 kwietnia 1948 roku 5PgDH im. Zawiszy Czarnego otrzymała sztandar. Drużynowym był dh phm. Kazimierz Blotko późniejszy komendant Hufców Miejskich w Krakowie. W uroczystości wziął udział książę kard. Stefan Sapiecha.

Po reaktywowaniu działalności ZHP w 1956 roku drużynę przejął Dh Stanisław Czareński. W roku 1961 5 PgDH objął dh Stanisław Śmietana. W tym czasie drużyna brała udział w obozach np. w Małastowie, Tyliczu, Dylakach, Frydmanie, Szczawie. W latach 1960-1965 przy „PIĄTCE” działała 5 drużyna zuchów „Rycerze”. W 1965 roku drużynowym był Czesław Rzońca.

1967-1990

W 1966 roku drużynę przejął pwd. Henryk Czechowski. Październik rozpoczął nową erę w historii 5 Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego. Po rozmowach w komendzie hufca z ówczesnym komendantem hm St. Spólnikiem dh phm. St. Śmietana wraz z żoną pwd. Krystyną Śmietaną postanowili na bazie 5 Drużyny Harcerzy im. Zawiszy czarnego, zorganizować szczep. W tym roku obok 5 DH-rzy powstała 5 Drużyna Harcerek im. Stefanii Sempołowskiej i 5 Koedukacyjna Drużyna Zuchów.

W roku harcerskim 1970/71 szczep liczył sześć drużyn, a mianowicie:

  • 5 Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego,
  • 5 Drużyna Harcerzy „B”,
  • 5 Drużyna Harcerek im. Stefanii Sempołowskiej,
  • 5 Drużyna Harcerek im. Zofii Nałkowskiej,
  • 5 Żeńska Drużyna Zuchów „Pracowite Pszczółki”
  • 5 Męska Drużyna Zuchów „Podgórscy Rycerze”.

W roku 1972/73 szczep był u szczytu prężności organizacyjnej, przodował również w Hufcu Podgórskim. W roku 1974 Komenda Hufca w uznaniu pracy kadry instruktorskiej otworzyła dla szczepu rok sztandarowy. Praca w szczepie, w roku sztandarowym prowadzona była dwutorowo. Realizowano normalną pracę programową wynikającą z planu pracy, oraz realizowano kierunki kampanii sztandarowej: podniesienie sprawności organizacyjnej drużyn, praca z Prawem Harcerskim oraz z sylwetką bohatera majora Henryka Sucharskiego. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się podczas wiosennego przeglądu Hufca Kraków-Podgórze- 30 kwietnia 1975 roku.

W okresie od 1968-1982 roku zuch i harcerze szczepu Kraka brali udział w realizacji wszystkich kierunków programowych ustanowionych przez władze harcerskie. W roku 1984 szczep pracował czterema drużynami: 5 Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, 5 Drużyna Harcerek im. Stefanii Sempołowskiej, 5 Drużyna Zuchów „Pracowite Pszczółki”, 5 Męska Drużyna Zuchów „Podgórscy Rycerze”.

Kadrę szczepu stanowili: hm Stanisław Śmietana, hm Krystyna Śmietana, phm. Stanisław Węgrzynowicz, phm. Janusz Kąkol, pwd. Mirosław Pach, Piotr Witkowski, Jarosław Kański, Renata Kuźma, Anna Maj.

Szczep specjalizował się w organizacji imprez turystycznych i obozów letnich. Szczególnie sprawnie przeprowadzone były takie imprezy turystyczne jak Biwak Alertowy w 1968 roku i Wielkie Manewry Kościuszkowskie w 1971 roku.

Do szczególnych osiągnięć szczepu należy trzykrotne (pod rząd) zwycięstwo w rajdach hufca Kraków-Podgórze oraz zwycięstwo w turnieju trzech szczepów słowiańskich.

Wszystkie letnie obozy stałe szczepu były wysoko oceniane prze władze harcerskie /od 1973 obozy otrzymywały ocenę: wzorowy.

1990-1996

W 1990 roku dh Stanisław Śmietana zrezygnował z funkcji szczepowego. Jego miejsce zajęła dh Renata Filipowska. Nastawał już jednak zmierzch szczepu „Kraka”. Działały już jedynie dwie drużyny: koedukacyjna „PIĄTKA” prowadzona przez dh Martę Śmietanę oraz koedukacyjna gromada zuchowa „Pracowite Pszczółki”, której drużynową była dh Anita Piskorz (5 PgDH-ek im. Stefanii Sempołowskiej zawiesiła swoją działalność w 1989 roku a 5 PgDH w roku 1990).

Dh Renata Filipowska prowadziła szczep do września 1991 roku. Później mniej więcej do stycznia 1992 można powiedzieć, że wszystko szło „drogą rozpędu”.

Szacuje się więc, że to właśnie w tym czasie nastąpił całkowity rozpad szczepu Kraka. 5 Podgórska Drużyna Harcerska zawiesiła swoją działalność i przez pewien czas istniała jedynie prowadzona przez dh Anitę Piskorz gromada zuchowa „Pracowite Pszczółki”.

We wrześniu 1992 dh Anita Piskorz podjęła się odtworzenia drużyny harcerskiej i powstała 5 Koedukacyjna Drużyna Harcerska. W tym czasie drużynę zuchową prowadziła dh Katarzyna Baran. Po niedługim czasie gromada zaprzestała działania. Próby jej odnowy podjęła się w 1995 roku dh Renata Stramek. Powstała 5 Koedukacyjna Drużyna Zuchowa „Pracowite Pszczółki”. Nie istniała jednak długo, gdyż jedynie do wakacji 1996 roku.

1997

Rok 1997 był przełomowy w dziejach „PIĄTKI”. Dh. Anita Piskorz rezygnuje z dalszej działalności w drużynie, a jej miejsce zajmuje dotychczasowa przyboczna dh. Magdalena Wołkowska.

5 Podgórska Drużyna Harcerek odtąd jest młodszoharcerską drużyną żeńską. Liczy ona 12 harcerek. Funkcję przybocznej oraz kwatermistrza drużyny pełni dh. Renata Stramek. Drugą przyboczną jest dh. Anna Bobrowicz. W drużynie działają dwa zastępy:

  • „Nocne Wiedźmy”
  • „Scharedach”

Drużyna działa przy Szkole Podstawowej Nr 29 im. Jana Matejki, przy Al. Dembowskiego 12 w Krakowie, gdzie ma stałe miejsce spotkań – harcówkę.

Drużyna bierze udział w imprezach Hufca i Chorągwi jak np. Złaz Hufca, Betlejemskie Światło Pokoju czy akcja ZHP „Nieść Chętną Pomoc”. 5 PgDH-ek jest również organizatorem wycieczek dla 29 PgDH-ek „OMAN” i 29 PgDH „ARNHEM” np. na Halę Maciejową czy Halę Rysianki.

Drużyna uczestniczy w obozach organizowanych przez 29 PgDH /ocenianych wzorowo/. Członkowie drużyny biorą również udział w organizowanych przez Komendę Hufca kursach np. kurs drużynowych harcerskich.

1998

Na początku kwietnia 1998 5 PgDH-ek rozpoczęła kampanię w celu zdobycia nazwy „EASTWICK”. Nazwa ta związana jest z zaplanowaną przez drużynę obrzędowością: CZAROWNICE- ŚWIAT CZARÓW I MAGII. Zakończenie kampanii nastąpiło w 1999r. kiedy to specjalnym rozkazem (Rozkaz Specjalny L2/99 z dnia 4.12.1999) komendanta Hufca Kraków-Podgórze zostaje nadana nazwa drużyny.

Opracowały:
pwd. Renata Stramek
pwd. Magdalena Wołkowska
pwd. Agnieszka Piżuch